Description

Discover the unit rate while shopping for fruits, vegetables, and candy. Construct a double number line and look for patterns. Challenge yourself on the race track as you compare cars with different rates!

Sample learning goals

  • Interpret ratios of mixed units (e.g. $/lb)
  • Define the unit rate and determine a method to calculate it
  • Predict how changing the numerator or denominator of a rate will affect the unit rate
  • Use the double number line to reason about rates and solve real-world problems
  • Develop strategies to use the unit rate to solve problems
  • Compare unit rates between two simultaneous situations

No votes have been submitted yet.

View and write the comments

No one has commented it yet.